שייט רומנטי: מה חשוב לדעת לפני שמזמינים

מזל טוב! יש לכם אירוע חשוב שאתם מעוניינים לחגוג: יום הולדת, יום נישואין או אירוע אישי אחר. יתכן ומדובר ברצון להשקיע בזוגיות, ללא כל סיבה מיוחדת. בדקתם את כל האפשרויות והחלטתם ללכת על משהו מיוחד: שייט רומנטי. חיפשתם בגוגל, חרשתם את האינטרנט ומצאתם לא מעט גופים וחברות המציעים חבילות דומות. סיננתם מתוכם את אלה שנראים לכם רלוונטיים יותר מאחרים, ועכשיו אתם שוברים את הראש: כיצד לבחור את העסק המתאים לכם יותר מכולם? מי יספק לכם את החוויה שלה ציפיתם, ומי יותיר אתכם מאוכזבים, עם טעם של החמצה?

יש כמה דרכים להתמודד עם הדילמה. מאמר זה יציג טיפים חשובים שיעזרו לכם לשאול את השאלות הנכונות, לקבל את ההחלטה הנכונה ולבחור בבית העסק המתאים לאירוע שלכם.

  • בדקו מי מהעסקים מתמחה באירוע מהסוג שבו אתם מעוניינים. גופים רבים מהווים "כלבויניקים" לענייני ים, ומשמשים בית ספר, מועדון, או שניהם ביחד, ובזמן הפנוי מפעילויות בית הספר מוציאים הפלגות רומנטיות. באלה, הספינה שתקבלו לא תמיד תהיה מתאימה, מאורגנת או נקייה מספיק. לא תרצו לצאת לשייט רומנטי בספינה שזה עתה שבה מהפלגת דייג או מהפלגת חברי מועדון שפיצחו גרעינים ושפכו בירה על המושבים. לא תרצו להפליג גם בספינה המשמשת למגוריו של בעליה, ולשבת בין הגרביים ששכח לכבס לכביסה המקופלת… לעומת כל אלה, קיימים עסקים מתמחים, שעוסקים בארגון הפלגות מסוג זה בלבד, ולצורך כך בחרו עבורכם את הספינה המתאימה ודואגים שתהיה תמיד נקייה ומצוחצחת לטובת הפלגה רומנטית שלכם.

  • אל תתפתו למבצעים זולים ואל תזמינו דרך מערכת הזמנות באינטרנט. דברו בטלפון עם הגופים השונים, והתרשמו מאיכות השירות, ומרמת המומחיות של הצוות. לא תרצו לצאת לים עם מי שיוצר רושם ראשוני גרוע, שהתרשמתם שאין לסמוך עליו, ולא תרצו שעל החוויה המיוחדת שלכם יהיה מופקד מישהו שעימו לא נוצר לכם "קליק" במהלך השיחה. זה השייט שלכם – אל תתפשרו.

  • הקפידו לבדוק מה משך השייט. המחיר זול ? אולי מוכרים לכם שייט בן פחות משעה במקום שעה וחצי או שעתיים, ולא תספיקו להתרגל לכיף לפני שזה ייגמר…

  • הקפידו לבדוק מה מציעים לכם במהלך ההפלגה. יש מי שיציע לכם יין ו"נשנושים" במהלך השייט, כבר מתחילתו. נשמע טוב? ההיפך הוא הנכון..! אלכוהול הוא אחד ממעודדי הבחילות העיקריים בים, וכמוהו גם ה"נשנוש". מרבית המפליגים, שזו להם הפעם הראשונה בים, לא יודעים להעריך נכון את רגישותם למחלת ים. יש מי שירגישו רע בכל מקרה – כאלה הסובלים ממחלות נסיעה או תנועה ברמות גבוהות – ויש מי שבכל מקרה מרגישים טוב בים. ביניהם, קיימים רבים שיכולים ליהנות באופן מושלם מחוויית השייט, אך במידה וישתו כוס יין, יקבלו בחילה בתוך דקות, כך שבעצם, מי שמגיש לכם יין בתחילת ההפלגה, יגדיל את הסיכוי שתחושו בחילה, ובכך מקצר את זמן ההפלגה שלכם – ושלו…. המקצוענים באמת, שמעוניינים שתיהנו ממלוא חוויית השייט שלכם, ינהגו אחרת.

  • שייט וארוחה על יאכטה מחייבים התמחות ומחשבה מעמיקה על התפריט, עיתוי ההגשה, ועוד פרטים רבים שיחודיים לעולם היאכטות והים. הזמנתם הפלגה עם ארוחת גורמה? רבים מתהדרים בצמד מילים אלו מבלי שהם יכולים לערוב לתכניהן. חשוב לבדוק מי השף ומה איכות הארוחה המוגשת. יש מי שמכינים ארוחות מיוחדות בעצמם, ויש מי שיגישו לכם אוכל בחמגשיות שיגיעו ממסעדות שכנות או מגשים של גבינות מהסופרמרקט השכונתי. גם בקטגוריה הראשונה יהיו מי שיקפידו על יחוד, על תכנון מוקפד של הארוחה ועל איכות המרכיבים והיין, ויהיו מי שיגישו לכם מושט במחבת עם סלט ערבי כארוחת גורמה, מלווה ביין סלקטד זול. מעבר לכך, יהיו מי שיגישו לכם את הארוחה במהלך השייט, ואז באמת אין חשיבות רבה לאיכות המרכיבים היות ומרבית האורחים לא ייהנו מארוחה שתוגש תוך כדי השייט, וחלקם יחלקו אותה עם דגי הים… המקצוענים יגישו את הארוחה רק כשהספינה עוגנת במרינה, גם אם ייקח הדבר שעתיים נוספות מזמנם, היות והנאתכם חשובה להם.

  • בדקו גם היכן עוגנת הספינה בשעת הארוחה: ברציף מבודד, כדי שתיהנו מהארוחה, או באזור ה"תיירותי" והצפוף של המרינה, כדי ללכוד את עינם של לקוחות פוטנציאליים, על חשבון האינטימיות באירוע שלכם.

  • ליאכטה חלק חשוב בהנאתכם. לא כל חברה מחזיקה ומפעילה יאכטה מתאימה. בדקו מול המפעיל איזו יאכטה תשמש אתכם בהפלגה. יאכטה מנועית אולי כוללת גימיקים כגון ג'קוזי ויכולה לשאת מספר מפליגים גדול, אך היא יציבה פחות מיאכטה מפרשית, היות ואינה מיוצבת באמצעות מפרש, והיא רגישה יותר לגלים. בכדי להתמודד עם הגלים משיט היאכטה המנועית יידרש למהירות גבוהה יותר – ולהוצאות דלק גבוהות בהרבה, ולא תמיד יבחר לעשות כך. מאידך, גם בקטגוריית יאכטות המפרש קיים מגוון רחב. יאכטה קטנה מדי תהיה מושפעת מכל גל, ותיטלטל על הגלים באופן שעשוי לפגוע בהנאתכם – במיוחד בתקופת הקיץ, אז הגלים גבוהים יותר. יאכטה גדולה מדי אולי נשמעת מרשימה מאד, אך בימים שבהם הרוח חלשה, תהיה כבדה מדי מכדי לשוט באמצעות הרוח בלבד, ותיאלצו לקיים שייט מנועי, שהוא הרבה פחות מהנה. היאכטה המיטבית לאירוע מסוג זה תהיה יאכטה מפרשית מסדר הגודל של 35-39 רגל.

  • מצב תחזוקת  הספינה חשוב אף הוא. יאכטה מיושנת לא תמיד תעניק בילוי רומנטי כפי שדמיינתם. הגוף חורק, החבלים מרופטים, המושבים מוכתמים, הספינה עשויה להיות חבולה, אינה מבריקה ומצוחצחת, והמנוע רועש, מטרטר ואולי אף מעשן.

  • השכרת יאכטה אינה דבר של מה בכך. עסקים רבים מאפשרים השכרת יאכטה להשטה עצמית, ומן הסתם, לא כך הדבר באירוע שלכם, שכן אתם חסרי רישיון משיט. לפיכך, תזדקקו לצוות מיומן שישיט אתכם. החוק קובע מינימום של 2 אנשי צוות בהפלגה: סקיפר ואיש צוות נוסף, שגילו חייב לעלות על 15 שנה. אין מדובר בזוטות – במקרה של תקלה או אירוע חירום, יידרשו אנשי הצוות לטפל הן בספינה והן בנוסעים, ואדם אחד לא יוכל לעשות באופן מיטבי את השניים, מוכשר ככל שיהיה. בדקו היטב אם בית העסק שעימו התקשרתם מכיר את החוק ופועל לפיו!

  • עוד קובע החוק במדינת ישראל כי רק ספינה שנבחנה ע"י משרד התחבורה והוכרה כראויה לשמש לצורך מסחרי תשמש לצרכי השטת נוסעים בשכר. ספינות אלו עומדות בביקורות שנתיות, כולל בדיקות מהנדס ייעודיות המחייבות הוצאתן מהמים, מחויבות בנשיאת ציוד בטיחות והצלה בתקן מחמיר, ובשל כך עלות התפעול שלהן יקרה מאד. בדקו אם היאכטה עליה תפליגו היא ספינה מסחרית. אל תפליגו עם מי שהפך את ספינתו האישית לעסק מבלי שאושרה לכך ע"י רשות הספנות – אמנם מקרי חירום בים נדירים, אך הפיקוח המחמיר הוא למענכם ולמען שלומכם.

"מצב הרוח" מהמרינה שבאשקלון הינו עסק מתמחה, ומומחיותו בארגון שייט ואירועים זוגיים מהסוג אותו חיפשתם. אצלנו מקפידים על כל מרכיבי החוויה, מהפרט הכבד ביותר – הספינה ומקום עגינתה – דרך מרכיבי הארוחה השונים, ועד לקטן ביותר, כגון עיתוי הגשת המשקאות, איכותם ומגוון המשקאות לבחירה. נשמח לייעץ לכם גם טלפונית, ולתכנן, יחד אתכם, את ההפלגה הבאה שלכם.

_MG_7983